11.jpg21.jpg31.jpg32.jpg41.JPG51.JPG950x284_Baner_Olszewo-Borki_11.png

ALERT POZIOMU III DLA MAZOWSZA

W związku z przekroczeniem poziomu pyłu zawieszonego PM10 na stacji Otwock-Brzozowa Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłasza  ALERT  poziomu  III.

 

Powodem alertu jest obecność w powietrzu ponad normę ( 200 µg/m³) pyłu zawieszonego PM10. Przewiduje się możliwość utrzymywania się pyłów do dnia 19 lutego 2017r. Na bieżąco można śledzić wyniki pomiarów stacji automatycznych na stronie http:/sojp.wios.warszawa.pl Alert zaleca, aby zwłaszcza osoby z grupy wrażliwej czy osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu były bardziej świadome, że mogą występować dni z podwyższonymi stężeniami. W takie dni należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze jak również przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi, skóry, oczu, chorobami krążenia i ze skłonnościami do infekcji górnych dróg oddechowych.

Pył zawieszony PM10 może powodować: kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu i w dalszym etapie mieć wpływ na przebieg chorób serca, nadciśnienia, chorób płuc. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego i zaostrzeń objawów chorób alergicznych.

Działania zmierzające do ograniczania przekroczeń:

  1. Korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo).
  2. Ograniczenie palenia w kominkach.
  3. Korzystanie z komunikacji zbiorowej zamiast z indywidualnej.
  4. Ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem.
  5. Zakaz palenia odpadów biogennych.
  6. Zakaz spalania odpadów w paleniskach domowych.

Wykaz telefonów alarmowych: 

112 – numer alarmowy

999 – pogotowie ratunkowe

987 – Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Copyright - All Rights Reserved
Urzad Gminy Olszewo-Borki
ul. Wl. Broniewskiego 13, 07-415 Olszewo - Borki, tel: (29) 761-31-07

Poprawny CSS!

Poprawny CSS!