Olszewo-Borki z odnowioną kanalizacją
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 16, kwiecień 2021 15:40
Trwa przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej z podciśnieniowej na ciśnieniową w Olszewie-Borkach, wartość inwestycji to ponad 1 mln 670 tys. zł, zadanie realizuje spółka Euroterm z Ciechanowa. Wcześniej (2020 r.) za blisko 637 tys. zł została wybudowananowa przepompownia ścieków przy ul. Średniej.
Stan instalacji od lat był na tyle poważny, że stał się jednym z powodów wypowiedzenia umowy na świadczenie usług na terenie gminy przez OPWiK. Istniało też zagrożenie całkowitej niewydolności sieci, co w konsekwencji oznaczałoby konieczność codziennego wypompowywania i wywozu nieczystości z terenu Olszewa-Borek. Oprócz oczywistych uciążliwości generowałoby to ogromne koszty.
W tej sytuacji wójt Aneta Larent zdecydowała już w roku 2019 o priorytetowej realizacji przebudowy kanalizacji sanitarnej.
W pierwszym etapie została wykonana przepompownia ścieków o wydajności 25,0 dm3/s. Otrzymała ona nowy system sterujący i agregat prądotwórczy, który dostarczy niezbędne do pracy pomp napięcie w przypadku poważnej awarii elektrycznej.
Od kilku tygodni trwa drugi etap inwestycji - zmiana systemu sieci kanalizacji sanitarnej z podciśnieniowej na ciśnieniową. Wiąże się to z przebudową kilkunastu studni kanalizacyjnych.
Dotychczasowe awarie wynikały ze stopnia zużycia instalacji i wyposażenia oraz zastosowanej technologii tzw. kanalizacji podciśnieniowej. Taki system działa sprawnie wyłącznie wtedy, gdy układ w całości jest szczelny w czasie pracy, co w rzeczywistości jest trudne do utrzymania i wymaga częstych interwencji serwisowych. W rurociągach kanalizacji ciśnieniowej – przepływ wymuszony jest przez pompy ściekowe z urządzeniem rozdrabniającym. Włączają się losowo w zależności od szybkości napełniania się ściekami zbiorników poszczególnych pompowni ścieków. Jest to rozwiązanie bardziej praktyczne i mniej podatne na awarie.
Obecnie wymieniane są płyty pokryw i włazy tych studni kanalizacyjnych, które zostaną wyposażone w nowoczesne pompy. Każda z nich zyska nowe zasilanie i odrębne sterowanie, które będzie można realizować zdalnie. Dzięki wykorzystaniu technologii gsm w przypadku awarii którejś z pomp informacja o tym zdarzeniu zostanie natychmiast przekazana do Zakładu Gospodarki Komunalnej.
W związku z prowadzonymi pracami w obrębie części studni kanalizacyjnych wycięta została nawierzchnia asfaltowa, będzie ona jednak odtworzona po zakończeniu wszystkich niezbędnych robót. W najbliższym okresie mogą też występować przejściowe utrudnienia w funkcjonowaniu systemu odbioru ścieków.
Planowane zakończenie zadania to 30 czerwca br.