Obowiązek utrzymania urządzeń melioracyjnych oraz rowów odwadniających
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 18, grudzień 2020 15:02
Przypominamy właścicielom gruntów, na których zlokalizowane są urządzenia melioracji wodnych i rowy odwadniające tereny zabudowy mieszkaniowej o obowiązku ich utrzymania i konserwacji. Obowiązek ten wynika z art. 205 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 310 z późn. zm.) a na terenach budowlanych z art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020r., poz. 1333 z późn. zm.) Brak stałej, systematycznej konserwacji rowów melioracyjnych i przydrożnych oraz przepustów, przy obfitych opadach deszczu prowadzi do lokalnych podtopień i zalewania posesji.
Z uwagi na powyższe, przypominamy o konieczności corocznej konserwacji urządzeń melioracyjnych, przebiegających przez nieruchomość, w szczególności:
- czyszczenie rowów i rurociągów drenarskich,
- wykaszanie i wygrabianie roślinności ze skarp i dna rowów,
- odmulanie dna koryt rowów,
- utrzymywanie drożności wylotów rurociągów drenarskich,
- oczyszczanie osadników studni drenarskich zlokalizowanych na trasie rurociągów melioracyjnych.
Prace konserwacyjne powinny być prowadzone każdego roku – jesienią oraz wiosną w celu umożliwienia odpływu wód opadowych i roztopowych oraz w okresie letnim, w zakresie wykaszania roślinności porastającej koryta urządzeń. Utrzymanie polega na usunięciu przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.
Wszystkie rowy są urządzeniami wodnymi, ale w zależności od zadań jakie spełniają przynależą do różnych grup urządzeń. Rowy odwadniające drogi, położone w pasie drogowym, są urządzeniami technicznymi tych dróg, a rowy odwadniające osiedla mieszkaniowe są elementem zagospodarowania terenów budowlanych. Rowy te, w myśl art. 3 pkt 9 prawa budowlanego, są urządzeniami budowlanymi i ich utrzymanie, tak jak i obiektów budowlanych, jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu, z którym są związane.
Zgodnie z art. 206 cytowanej wyżej ustawy jeżeli obowiązek, o którym mowa w art. 205, nie jest wykonywany, właściwy organ Wód Polskich (od 1 stycznia 2018 r.) ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania.
Zwracamy uwagę, że zaniechanie przez właściciela obowiązku utrzymania rowu we właściwym stanie, jak też utrudnianie przepływu wodom w rowie, może stanowić wykroczenie.