11.jpg21.jpg31.jpg32.jpg41.JPG51.JPG950x284_Baner_Olszewo-Borki_11.png

Minister Kowalczyk w Olszewie-Borkach

27 marca w Olszewie-Borkach gościł minister środowiska Henryk Kowalczyk, towarzyszyli mu min. poseł Arkadiusz Czartoryski i starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. Spotkanie z wójt Anetą Larent, radnymi gminy i powiatu było okazją do interesujących rozmów na temat założeń programu "Czyste Powietrze", możliwości dofinansowania budowy gminnej kanalizacji i wodociągów, sposobu prowadzenia melioracji i planu przywrócenia lokalnych połączeń PKS.

Minister Kowalczyk zachęcał do bieżącego składania wniosków w ramach programu "Czyste Powietrze". Jak mówił, jest to program dotacyjny: na termomodernizację domu jednorodzinnego, wymianę pieca, okien czy drzwi. Choć dotacja stanowi część całej inwestycji zachęcał do skorzystania z taniej pożyczki oferowanej w ramach środków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.

Wójt Aneta Larent dopytywała także o możliwości rządowego wsparcia dla gminnych projektów budowy sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Z przekazanej odpowiedzi wynika, że rząd pracuje nad koncepcją takiego dofinansowania, będzie ona jednak musiał w sobie łączyć kilka elementów gospodarki wodnościekowej: np. budowy oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacji i dostarczenia wody. Założenia programu mają być znane w ciągu kilku miesięcy.

Informując o planie przywrócenia połączeń PKS, minister Kowalczyk wskazał, że środki na ten cel będą przekazywane samorządom, a koordynacją tworzenia sieci połączeń zajmą się powiaty. Skrytykował też przeprowadzoną kilka lat temu prywatyzację ostrołęckiego PKS, w wyniku której doszło do likwidacji i zamknięcia wielu połączeń. Jak powiedział, "samorządy w Ostrołęce i regionie zostały oszukane", a główny powód tak przeprowadzonej prywatyzacji mógł stanowić majątek PKS, w tym atrakcyjnie zlokalizowane dworce autobusowe, które w wielu miejscach są teraz sprzedawane. Sprawa została skierowana do CBA i prokuratury.

Jedno z istotnych pytań dotyczyło również zasad prowadzenia melioracji wodnej. Jak wyjaśniał szef resortu ochrony środowiska, szczegółowa melioracja rolnicza jest zadaniem osób przez tereny których biegną rowy melioracyjne, a nadzór nad prowadzeniem tych prac prowadzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Dla usprawnienia takich działań na terenie gminy i pozyskania dotacji na prowadzenie melioracji powinna powstać gminna bądź rejonowa spółka wodna.

Poseł Arkadiusz Czartoryski w swoim wystąpieniu zapewnił o tym, że budowa nowej elektrowni C w Ostrołęce będzie przyjazną środowisku i bezpieczną ekologicznie. Mówił także, że ważnym elementem do którego dużą wagę przykłada obecny rząd i kandydaci do europaralamentu jest bezpieczeństwo wewnętrzne, zawiązane z właściwą ochroną granic i kontrolą procesu migracyjnego.

Spotkanie_z_Ministrem.JPGSpotkanie_z_Ministrem1.JPGSpotkanie_z_Ministrem2.JPGSpotkanie_z_Ministrem3.JPGSpotkanie_z_Ministrem4.JPGSpotkanie_z_Ministrem5.JPGSpotkanie_z_Ministrem6.JPGSpotkanie_z_Ministrem7.JPGSpotkanie_z_Ministrem8.JPGSpotkanie_z_Ministrem9.JPGSpotkanie_z_Ministrem11.JPGSpotkanie_z_Ministrem12.JPGSpotkanie_z_Ministrem13.JPG

{youtube}hHeXPr8Kur8{/youtube}

 

Copyright - All Rights Reserved
Urzad Gminy Olszewo-Borki
ul. Wl. Broniewskiego 13, 07-415 Olszewo - Borki, tel: (29) 761-31-07

Poprawny CSS!

Poprawny CSS!