Instalacje fotowoltaiczne
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 13, lipiec 2016 13:27
Wójt Gminy Olszewo-Borki informuje, że do dnia 29 lipca 2016 r. będą trwały zapisy mieszkańców gminy Olszewo-Borki na instalacje fotowoltaiczne. Wszystkie zainteresowane osoby, również te, które w 2015 roku wypełniały ankiety dotyczące fotowoltaiki, które chciałyby mieć w gospodarstwie instalację fotowoltaiczną proszone są o zgłoszenie się do Urzędu Gminy w Olszewie-Borkach (pokój nr 9 - sekretariat) celem wypełnienia DEKLARACJI UDZIAŁU W PROJEKCIE WRAZ Z ANKIETĄ również do pobrania na stronie www.olszewo-borki.pl zakładka Gospodarka niskoemisyjna.
W m-cu sierpniu 2016r. odbędzie się spotkanie z projektantem i mieszkańcami, na którym zostaną podpisane umowy na wykonanie projektu instalacji fotowoltaicznej. O terminie i miejscu tego spotkania mieszkańcy, którzy zadeklarują chęć wykonania projektu instalacji zostaną powiadomieni telefonicznie oraz poprzez zamieszczenie informacji na stronie www.olszewo-borki.pl
Mieszkaniec zobowiązany będzie do uiszczenia opłat:
- za wykonanie audytu energetycznego dla danego obiektu płatne przy podpisaniu umowy,
- za opracowanie projektu instalacji fotowoltaicznej za obiekt płatne po otrzymaniu dofinansowania.
Wysokość opłat uzależniona będzie od oferty jaką złoży wykonawca opracowujący dokumentację. Wkład własny mieszkańca to 20% kosztów kwalifikowanych na obiekt.
W PROJEKTCIE MOGĄ UCZESTNICZYĆ
- Osoby fizyczne zameldowane i zamieszkujące na terenie Gminy Olszewo-Borki będące właścicielem lub użytkownikiem budynku mieszkalnego, gdzie efekty realizacji projektu wykorzystywane będą wyłącznie do celów socjalno-bytowych mieszkańców.
- Osoby nie posiadające jakichkolwiek zobowiązań finansowych z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz innych należności wobec Gminy Olszewo-Borki. Dane te będą na bieżąco weryfikowane przez tut. Urząd. Posiadanie jakichkolwiek zaległości względem Gminy Olszewo-Borki stanowić będzie podstawę do odmowy zawarcia umowy określającej warunki wykonania instalacji na nieruchomościach mieszkańców.
- W przypadku współwłasności nieruchomości wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na użyczenie nieruchomości na cele projektu (podpisać umowę użyczenia oraz umowę wzajemnych zobowiązań organizacyjnych i finansowych). Warunkiem udziału w gminnym projekcie będzie podpisanie przez mieszkańców obu tych umów.
INFORMACJE DODATKOWE
- W związku z ograniczeniami wprowadzonymi w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020 istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na te projekty, w których łączna moc instalacji z OZE nie przekracza 2 MW. Dlatego też deklaracje mieszkańców będą rozpatrywane według kolejności ich składania, aby łączna moc instalacji nie przekroczyła wartości granicznych, gdyż wtedy wniosek zostałby odrzucony ze względów formalnych.
- Instalacje zamontowane na i w budynkach nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej oraz działalności gospodarczej, w tym agroturystyki – przeznaczone są wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego.
- W przypadku montażu ogniw fotowoltaicznych na dachu, wyłączone są dachy pokryte wyrobami zawierającymi azbest.
- W ramach projektu nie może być zaprojektowana i zamontowana instalacje solarna i fotowoltaiczna jednocześnie.
- Mieszkańcy zobowiązani są do ustalenia z projektantem warunków zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej zgodnego z ich zapotrzebowaniem, tak aby w pełni zrealizować projekt (np. ustalenie z projektantem dokładnego miejsca zamontowania instalacji (dach, elewacja budynku itp.).
- Mieszkaniec dokonując odbioru projektu instalacji fotowoltaicznej od projektanta akceptuje przyjęte w nim założenia.
- Mieszkańcy zobowiązani są do osiągnięcia wskaźników wymaganych w projekcie (zdolność wytarzania energii cieplnej lub elektrycznej ze źródeł odnawialnych) co związane jest z koniecznością stałego zamieszkania budynków dla których projektowane będą instalacje solarne lub fotowoltaiczne.